Terhis Belgesi Sorgulama

Terhis Belgesi Sorgulama

Askerlik Terhis Belgesi

Türkiye’de yaşayan askerlik hizmetini sona erdirmiş veya askerlik hizmetinin bitmesine yakın erkeklerin hepsi internetten askerlik terhis belgesi sorgulaması yapılıp yapılmadığını sormaktadır.

Askerlik Nedir?: Türkiye kara sınırının içinde yada yurtdışında yaşayan türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek çocuğunun yapması gereken temel güvenlik , milli savunma ,milli saldırı (taaruz) eğitimlerinin verildiği ve yapılması zorunlu olan eğitime askerlik denmektedir. Bu eğitim tüm erkeklere zorunludur.  Askerlik eğitiminin bittiğini gösteren belgeye Askerlik Terhis Belgesi denmektedir.

Askere gitmeyen erkeklerin askerlik ile ilgili ilişkilerini gösteren belgeye ise Askerlik Durum Belgesi denmektedir.

Askerlik Terhis Belgesinin Örneği İçin Alt Kısımdaki Resmin Üstüne Tıklayınızz.

askerlik terhis belgesi örneği

 

Askerlik Terhis Belgesi (Durum Belgesi) Ne İşe Yarar?

 

Askerlik terhis belgesi veya askerlik durum belgesi ne işe yarar sorusunun en iyi cevabı işe girişte resmi veya özel hangi kurum olursa olsun erkeklerden askerlik terhis belgesi yada durum belgesini istemektedirler. Özel kurumların iş başvurusunda bulunanlar arasında öncelikleri askerlik terhis belgesini almış olanlardır. Resmi dairelerde askerlik görevini yerine getirmiş olması şartı aranmaz , askerlik durum belgelerini getirmeleride kamu dairesinde göreve başlamasına yetmektedir.

Terhis Belgesi Sorgulama

Terhis belgesi sorgulama işlemini basit ve kolay bir şekilde internetten yapmak istemekteyiz. Ancak günümüz şartlarında askerlik terhis belgesini internetten sorgulamamız mümkün değildir. E devlet sisteminin her geçen gün geliştirildiğini düşünürsek ilerleyen günlerde askerlik terhis belgesi sorgulama işleminin e devlet sistemine entegre edileceğinden hiç bir şüphemiz bulunmamaktadır. E devlet sistemi üzerinden askerlikle ilgili ASAL (Asker Alma Daire Başkanlığı)’ın verdiği belli başlı hizmetler:

  • ASAL Adres Bilgileri Teyidi ve Güncellenmesi
  • ASAL Son Yoklama Bilgi Formu
  • ASAL Celp Dönem Tercihi
  • Sevk Edilecek Eğitim Merkezi

E devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş yaparak asker alma daire başkanlığının vermiş olduğu bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
kira-geliri-vergisi-nasil-hesaplanir
Kira Vergisi Sorgulama-Hesaplama

KİRA VERGİSİ HESAPLAMA (Gayrimenkul Sermaye İradı - GMSİ HESABI)   Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet üzerinden kira vergisi hesaplama ve yatırma...

Kapat
örgü Google+